Choose language:
Dudinska_50ka_2019_23-03_8366 "

HAUKENES VYHRAL DRUHÝ RAZ, CZAKOVÁ OBHÁJILA LANSKÉ PRVENSTVO

Víťazom 38. ročníka medzinárodných chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka sa stal Nór Havard Haukenes výkonom 3:42:50 h. Dvadsaťosemročný rodák z Bergenu si vylepšil osobné maximum o 50 sekúnd a postaral sa aj o európsky výkon roka. Obhajca prvenstva Matej Tóth neštartoval. Pre zdravotné problémy z prelomu novembra a decembra minulého roka doháňa resty v tréningu, s plnohodnotným začal až v polovici januára. Olympijský šampión plánuje súťažnú premiéru v roku 2019 až 19. mája v Európskom pohári v litovskom Alytuse v pretekoch na 20 km. V súťaži žien na 50 km triumfovala takisto ako vlani Mária Katerinka Czaková časom 4:16:33 h. V náročných podmienkach, keď sa teplota vyšplhala z ranných 4 stupňov až na 20 stupňov v cieli, zaostala zverenka trénerov Mateja Spišiaka a Martina Pupiša v tretej päťdesiatke v kariére za vlastným rekordom SR i rekordom podujatia o 2:08 min.

Haukenes vyhral Dudinskú päťdesiatku už v roku 2017 a aj vtedy si zlepšil osobný rekord (3:43:40). Na 38. ročník sa pripravoval najskôr v Juhoafrickej republike, a potom v španielskej Sierra Nevade, kde trénoval vo vysokej nadmorskej výške, no spal výrazne nižšie. Formu na Dudince ladil v portugalskom Riu Maior.

„Môj cieľ bol dosiahnuť čas niekde čo najbližšie k 3:40 h, no určite lepší ako doterajší osobák. Plán bol ísť prvých 10 kilometrov v tempe 4:30 min, a potom až do 35. každé dva kilometre okolo 8:55. Spočiatku to nebolo najlepšie, cítil som sa trochu v kŕči, ale keď som sa rozchodil, išiel som aj kilometre v rozmedzí 4:20 – 4:25 min a udržal som toto tempo až takmer do 40. kilometra,“ opisoval Haukenes svoju druhú víťaznú Dudinskú päťdesiatku. „Som šťastný, že to takto dopadlo, odrobil som si svoju prácu stopercentne. Spokojný som aj s technikou. Moje víťazstvo sa rodilo o čosi ľahšie ako pred dvoma rokmi. Fín Partanen síce začal rýchlejšie ako ja, pustil som si ho, ale vždy len tak, aby som ho mal na dohľad. Môj úmysel bol zaútočiť v správnu chvíľu, čo sa mi podarilo.“

Haukenes, ktorého trénuje nemecký kouč Stefan Plätzer, manžel striebornej chodkyne z OH 2000 v Sydney Kjersti Tyseeovej-Plätzerovej, sa na prvú priečku predral približne v polovici päťdesiatky, a potom už suverénne kráčal za víťazstvom. Druhú polovicu zašliapal o 1:20 min rýchlejšie ako prvú (1:52:05 – 1:50:45).

„Môj tohtoročný cieľ je jednoznačný: chcel by som konečne na veľkom šampionáte, čiže v septembri na MS v Dauhe, získať medailu,“ prezradil Havard Haukenes, ktorého najväčšie doterajšie úspechy sú 7. miesto na OH 2016 v Riu a 4. na ME 2018 v Berlíne.

V sobotu skončil druhý – takisto ako vlani – Fín Veli-Matti Partanen časom 3:46:54 h, na tretej priečke klasifikovali trojnásobného víťaza podujatia Poliaka Rafala Augustyna (3:47:04 h). Ten sa už šiesty raz na Dudinskej päťdesiatke dostal na 50 km na stupne víťazov: trikrát vyhral, dvakrát skončil druhý a raz tretí.

Z troch Slovákov na štarte došli do cieľa dvaja. Premiérový titul si vybojoval totálne vyčerpaný Michal Morvay z banskobystrickej Dukly za 4:09:50 h, ktorý do 40. kilometra reálne útočil na limit 3:59:00 h na jesenné MS v Dauhe. Potom ho však teplo úplne zničilo, záverečnú desiatku išiel za 59:02 min. Pre porovnanie – prvú zvládol za  47:41 min.

„V posledných ôsmich kilometroch som už nič nevnímal, netuším, čo sa dialo. Pred očami som mal len titul, chcel som dôjsť do cieľa, nech by sa dialo čokoľvek. Aj keby som sa mal doň doplaziť,“ tvrdil zverenec Mateja Spišiak, ktorý po pretekoch skončil v opatere zdravotníkov v sanitke. Za osobným rekordom z októbrových majstrovstiev Talianska v Reggio Emilia zaostal o 6:31 min.

„Titul ma teší, ale je to len taká malá náplasť na to, čo mi nevyšlo. Pripravoval som sa na niečo celkom iné, veď na tréningoch som úspešne odmakal úplne všetko. Do 42. kilometra to bola paráda. Všetko vychádzalo tak, ako sme si s trénerom naplánovali. Pred štartom som si nepripúšťal nič iné ako limit, dnes som mal ísť 3:57 h ako nič. No v závere akoby uťalo, na nič si nepamätám. Zahmlilo sa  mi pred očami, vôbec neviem, čo sa so mnou dialo. Zrejme to spôsobil veľký teplotný rozdiel – na štarte 4 a v cieli už vyše 20 stupňov. Hoci mi preteky nevyšli, vôbec ma to neznechutilo, ba skôr ma to nakoplo. Ak sa dám dokopy – verím, že čím skôr – na májovom Európskom pohári tých 3:59:00 dám!“ – vravel Michal Morvay so sympatickým odhodlaním.

Striebro sna M-SR i vybojoval dvojnásobný olympionik (Atlanta 1996, Sydney 2000) Peter Tichý. Veterán, ktorý nedávno oslávil päťdesiatku, získal na 50 km už svoju deviatu domácu majstrovskú medailu (striebro: 1996, 2001, 2017, 2019, bronz: 1990, 1994, 1997, 2012, 2018). Pre „nezničiteľného“ Kysučana to bola 28. päťdesiatka v kariére a celkovo dvadsiaty štart v Dudinciach.

Mária Katerinka Czaková dlho útočila na slovenský rekord, v polovici trate mala medzičas 2:06:56 h a v tomto tempe kráčala až do 42. kilometra. Potom ju však postihla mierna kríza a spomalila. Napriek tomu sa dostala na desiatu priečku tohtoročných svetových tabuliek, z Európaniek je druhá za Španielkou Raquel Gonzalezovou (4:11:01).

„V porovnaní s berlínskymi ME bolela dnešná päťdesiatka viac, najmä posledných 10 kilometrov. Tie boli azda najnáročnejšie v celej mojej kariére. Boli ťažké najmä v tom, že som si uvedomovala, že stále spomaľujem, no nesmiem to za žiadnu cenu ´zabaliť´. Snažila som si v závere nastaviť myseľ tak, že je jedno, čo je na hodinkách, no musím dôjsť do cieľa,“ vravela 30-ročná Mária Katerinka Czaková. „Napriek tomu bolo prvých 40 km lepších ako na európskom šampionáte. Išla som v tempe 5:03 – 5:05 na kilometer, občas mi to ušlo na 5:07. Keď však prišlo teplo, začalo mi všetko prekážať. Nesústredila som sa stopercentne a na 42. – 43. kilometri som už tušila, že zlepšiť slovenský rekord 4:14:25 z vlaňajška bude ťažké. Spomaľovala som, vôbec som sa necítila komfortne. V zákrutách ma trochu ťahal zadný stehenný sval, dostávala som doňho kŕče. Darmo som si dávala magnézium, nezaberalo to. Záverečné kilometre boli už len boj o každú sekundu. Do poslednej chvíle som dúfala, že to bude aspoň okolo 4:15 h, ale tentoraz to naozaj nešlo.“

V pretekoch mužov na 20 km skončil Dominik Černý na 3. mieste časom 1:28:07 h, ale v cieli sa veľmi netešil. O 7 sekúnd mu totiž ušiel limit na európsky šampionát do 23 rokov vo švédskom Gävle (11. – 14. 7.). Zverenec trénera Romana Benčíka v banskobystrickej Dukle začal preteky svižne, prvú desiatku za 42:44, no v druhej polovici tempo neudržal.

FAKTY Z DUDINIEC

Muži – 50 km: 1. Havard Haukenes (Nór.) 3:42:50 h, 2. Veli-Matti Partanen (Fín.) 3:46:54, 3. Rafal Augustyn (Poľ.) 3:47:04, 4. Teodorico Caporaso (Tal.) 3:49:14, 5. Rafal Fedaczynski (Poľ.) 3:50:41, 6. Jarkko Kinnunen (Fín.) 3:51:16, 7. Cameron Corbishley (V. Brit.) 3:53:20, 8. Mathieu Bilodeau (Kan.) 3:53:36, 9. Máté Hellebrandt (Maď.) 3:54:13, 10. Karl Junghanss (Nem.) 3:55:01,… 19. Michal Morvay (SR) 4:09:50.

Majstrovstvá SR: 1. Michal Morvay (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 4:09:50, 2. Peter Tichý st. (AK ZZO Čadca) 5:02:06, ďalší preteky nedokončili.

Ženy – 50 km: 1. Mária Katerinka Czaková (SR) 4:16:33, 2. Ivana Reničová (Chorv.) 4:20:17, 3. Agnieszka Ellwardová 4:40:24, 4. Paulina Buziaková-Smiataczová (pbe Poľ.) 4:41:02, 5. Federica Curiazziová (Tal.) 4:43:36, 6. Elianay Da Silvová (Braz.) 4:44:38.

Majstrovstvá SR: 1. Mária Katerinka Czaková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 4:16:33, ďalšie preteky nedokončili.

Muži – 20 km: 1. Artur Mastianica (Lit.) 1:26:07, 2. Stefano Chiesa (Tal.) 1:27:27, 3. Dominik Černý (SR/ŠK Dukla) 1:28:07.

Ženy – 20 km: 1. Sandra Galvisová 1:30:33, 2. Yeseida Carrillová (obe Kol.) 1:32:24, 3. Živilé Vaiciukevičiuté (Lit.) 1:33:54.