Choose language:
DSC_0217 "

STRIEBORNÝ DVADSIATKAR Z LONDÝNSKEJ OLYMPIÁDY BARRONDO VÍŤAZOM V DUDINCIACH, TÓTH NAJLEPŠÍ NA 20 KM

Víťazom sobotňajšieho 32. ročníka Dudinskej päťdesiatky v chôdzi sa stal Guatemalčan Erick Barrondo vo svetovom výkone roka 3:41:09 h a zinkasoval prémiu 500 eur.  Dvadsaťjedenročný strieborný olympijský medailista z Londýna na 20 km zároveň o 11 sekúnd zlepšil rekord Severnej, Strednej Ameriky a Karibiku, ktorý už štvrťstoročie patril od roku 1978 legendárnemu Mexičanovi Raulovi Gonzálezovi.

Barrondo, ktorý sa po Garcíovi (2003) stal druhý guatemalský víťaz v histórii podujatia, aj v mimoriadne chladnom počasí (na štarte -1,8 °C, v cieli 0,8 °C) triumfoval s takmer 9-minútovým náskokom pred dvojnásobným európskym šampiónom na 50 km Yohannom Dinzom (3:49:52). Francúz však v náročných klimatických podmienkach zjavne nešliapal naplno, jeho hlavný cieľ bol splniť limit na augustové MS v Moskve. Tretí skončil Adrian Blocki (3:50:48), ktorý si nečakane vybojoval aj poľský titul na 50 km. Jeho slávnejší krajan a ašpirant na prvenstvo Grzegorz Sudol preteky nedokončil. Dvojnásobný víťaz Dudinskej päťdesiatky a vicemajster Európy 2010 zišiel predčasne z trate na 40. kilometri pre bolesti v stehennom svale.

Najlepší z 8 Slovákov na štarte, 25-ročný Dušan Majdán, obsadil celkovo 9. miesto za 4:03:37 h a s prehľadom obhájil majstrovský titul. Zverenec Juraja Benčíka si vybojoval už svoju šiestu medailu z majstrovstiev SR na 50 km, jeho bilancia je 2 - 2 - 2). „Môj úmysel bol ísť preteky skôr v tréningovom tempe, lebo limit na MS už mám z minulého roka. Po 40. kilometri som však dostal krízu, rapídne mi ubudli sily, spomalil som. V závere som sa potom, našťastie, dostal znova do rytmu. Ďalšiu päťdesiatku plánujem až na majstrovstvách sveta v Moskve. Na Európskom pohári by som mal štartovať na 20 km,“ vravel po pretekoch Dušan Majdán.

Na 20 km žien triumfovala Poľka Agnieszka Swarnógová časom 1:31:33 h pred dvojicou juhoamerických chodkýň - Ekvádorčankou Paolou Pérezovou (1:32:53) a Ericou Rochovou de Senovou z Brazílie (1:32:59). Majsterkou Slovenska sa pri neúčasti zranenej slovenskej jednotky Márie Czakovej stala po ôsmich rokoch Mária Gáliková. Chodkyňa banskobystrickej Dukly získala svoj tretí titul na dvadsiatke (2001, 2005, 2013) časom 1:42:00 h. V tomto roku je to už Gálikovej druhé majstrovské zlato - pred mesiacom triumfovala na halových M-SR na 3000 m.

„Mne sa v Dudinciach nezvyklo dobre súťažiť, teraz sa mi stalo asi prvý raz, že sa mi išlo dobre,“ priznala 32-ročná mamička, ktorá sa do veľkej atletiky vracia v tomto roku po vyše triapolročnej pauze. „Najväčšie obavy som mala z chladu, dvadsiatky som sa nebála, lebo vytrvalostne som na tom dobre. Tréner chcel, aby som začala trochu voľnejšie, ale ja som celý čas kontrolovala tempo podľa pulzu. Išlo sa mi veľmi dobre, som spokojná, ako som si rozložila sily.“

Mužskú dvadsiatku ovládol suverénne Matej Tóth. V premiérovom štarte v sezóne aj v chladnom počasí dosiahol solídnych 1:22:17 h a v Dudinciach si vybojoval na tejto trati už piate víťazstvo (2004, 2008, 2010, 2012, 2013). Tóthovým súperom bol ani nie do polovice trate Ekvádorčan Andrés Chocho (juhoamerický rekordér na 20 km na dráhe), no jeho chodecký štýl sa rozhodcom nepozdával a diskvalifikovali ho.

„Som príjemne prekvapený. Nečakal som po posledných týždňoch formu na 1:22:17. Začal som úplne voľne, bez plánu na nejaký výkon. Meral som si na stopkách päťtisícky a každú som išiel rýchlejšie ako predošlú. Potešilo ma, že som mal aj v závere dostatok síl. Posledný kilometer som išiel troch svižnejšie v tempe pod štyri minúty,“ komentoval Matej Tóth svoju prvú dvadsiatku od júna minulého roka.

Pre organizátorov bol 32. ročník Dudinskej päťdesiatky generálka na jubilejný 10. ročník Európskeho pohára, ktorý sa uskutoční 19. mája.

FAKTY  Z DUDINIEC

Muži – 50 km: 1. Erick Barrondo (Guat.) 3:41:09 h, 2. Yohann Diniz (Fr.) 3:49:52, 3. Adrian Blocki 3:50:48, 4. Damian Blocki 3:51:32, 5. Rafal Augustyn (všetci Poľ.) 3:51:33, 6. Olexander Venglovskij (Ukr.) 3:56:05,... 9. Dušan Majdán 4:03:37, 15. Martin Tišťan 4:36:42, 18. Zdeno Medera (všetci SR) 4:55:10.

Majstrovstvá SR: 1. Dušan Majdán 4:03:37, 2. Martin Tišťan (obaja VŠC Dukla) 4:36:42, 3. Zdeno Medera (AK Spartak Dubnica) 4:55:10.

Muži - 20 km: 1. Matej Tóth (VŠC Dukla) 1:22:17 h, 2. Vladimir Savanovič (Srbsko) 1:27:37, 3. Pavel Schrom (ČR) 1:29:39

Ženy – 20 km: 1. Agnieszka Swarnógová (Poľ.) 1:31:33, 2, 2. Paola Pérezová (Ekv.) 1:32:53, 3. Erica Rochová de Senová (Braz.) 1:32:59,... 5. Mária Gáliková 1:42:00, 8.Miroslava Stašová 1:51:39, 10. Katarína Strmeňová (všetky SR) 1:52:23.

Majstrovstvá SR: 1. Mária Gáliková 1:42:00, 2. Miroslava Stašová 1:51:39, 3. Katarína Strmeňová (všetky VŠC Dukla) 1:52:23.